Alabama Sports Writers Association 2012 All-State football team
by ASWA
Dec 25, 2012 | 9601 views |  0 comments | 8 8 recommendations | email to a friend | print
Names of local players in bold.

CLASS 6A


Offense

QB – Jeremy Johnson, Carver-Mont., Sr., 6-6, 219

RB – Julius McCall, Chelsea, Sr., 5-10, 180

RB – Racean Thomas, Oxford, Jr., 6-0, 200

RB – Berron Tyson, Baker, Sr., 5-9, 170

WR – Brian Clark, Clay-Chalkville, Jr., 6-3, 195

WR – Michael Powers, Hoover, Sr., 5-8, 170

TE – Jakell Mitchell, Opelika, Jr., 6-3, 210

OL – Austin Golson, Prattville, Sr., 6-5, 285

OL – Grant Hill, Huntsville, Sr. 6-6, 290

OL – Harrison Louden, McGill-Toolen, Sr., 6-5, 286

OL – Darius Preyer, Carver-Mont., Sr., 6-1, 266

OL – John Grady Welden, Mtn. Brook, Sr., 6-3, 267

K – Robert Greene, Clay-Chalkville, Sr., 5-9, 160

ATH – Nate Andrews, Fairhope, Sr., 6-1, 205

Defense

DB – Marlon Humphrey, Hoover, Jr., 6-0, 180

DB – Stuart Jacobs, Vestavia Hills, Sr., 5-9, 175

DB – Stephen Roberts, Opelika, Jr., 6-0, 175

DB – Marquez White, Northview, Sr., 6-1, 173

LB – Bryan Brower, Stanhope Elmore, Sr., 5-10, 195

LB – Drew Davis, Bob Jones, Sr., 6-1, 200

LB – Reuben Foster, Auburn, Sr., 6-2, 235

LB – Shaun Hamilton, Carver-Mont., Jr., 6-2, 219

DL – Daniel Clayton, Clay-Chalkville, Sr., 6-0, 225

DL – Parker Cothren, Hazel Green, Sr., 6-5, 265

DL – Rashaan Evans, Auburn, Jr., 6-3, 215

DL – Na’Vante Williams, Decatur, Sr., 6-0, 240

P – Tripp Burnett, Prattville, So., 5-11, 185

ATH – Thomas Hill, Grissom, Sr., 5-11, 180

Coach of the Year: Brian Blackmon, Opelika

 Honorable Mention

  • Quarterback: Kendrick Doss, Florence, Jr.; Cameron Echols-Luper, Auburn, Sr.; Nick Mullens, Spain Park, Sr.; Connor Short, Hoover, Sr.; Jason Smith, McGill-Toolen, Sr.
  • Running Back: Calen Campbell, Hoover, Sr.; Deonte Moore, Huntsville, Sr.; Josh Walker, Austin, Sr.
  • Wide Receiver: Alontai Adams, Foley, Sr.; Josh Banks, Alma Bryant, Jr.; Malique Elliott, Austin, Sr.; J.J. Green, Florence, Sr.; Austin Williams, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.
  • Tight End: Jesse Blackburn, Gardendale, Sr.; Roy Norwood, Baker, Sr.
  • Offensive Line: Jess Cooper, Tuscaloosa Co., Sr.; Billy Dasher, Oak Mountain, Sr.; Xavier Fields, Stanhope Elmore, Sr.; Josh Martin, Pelham, Sr.; Brandon Ray, Bob Jones, Sr.
  • Kicker: Zach Farni, Davidson, Sr.; Emiliano Ramirez, Tuscaloosa Co., Sr.; Cade Stinnett, Enterprise, Jr.
  • Offensive Athlete: Thomas Hill, Grissom, Sr.; O.J. Jackson, Wetumpka, Jr.; Traveon Samuel, Central-Phenix City, So.
  • Defensive Back: Austin Dempsey, Hazel Green, Sr.; Tim Graves, Carver-Mont., Sr.; Austin Hughes, Decatur, Jr.; Trey Jenkins, Daphne, Sr.
  • Linebacker: Ted Colburn, Tuscaloosa Co., Sr.; Lamont Crittendon, Austin, Sr.; Brandon Fuller, Clay-Chalkville, Sr.; Rashawn Smith, Florence, Sr.; Cameron Toney, Huntsville, Sr.
  • Defensive Linemen: Curtis Beamon, Huffman, Fr.; Adam Harvey, Mountain Brook, Sr.; Finesse Middleton, Gadsden City, Sr.; Darius Paige, Foley, Sr.
  • Punter: P.J. Corlew, Austin, Sr.
  • Defensive Athlete: Kamryn Melton, Dothan, Sr.; Philbert Martial, McGill-Toolen, Sr.
 

CLASS 5A

Offense

QB – Joel Poe, Spanish Fort, Sr., 6-1, 200

RB – Tyler Jackson, Muscle Shoals, Sr., 5-10, 150

RB – Jamarcus Nance, Muscle Shoals, Sr., 5-10, 160

RB – Michael Seaton, Chilton Co., Sr., 5-7, 150

WR – Blain Crain, Spanish Fort, Sr., 6-3, 190

WR – Jarren Johnson, Jackson, Sr., 5-11, 190

TE – Wyndell Archie, Saraland, Sr., 6-3, 225

OL – John Casher, St. Paul’s, Jr., 6-2, 290

OL – Tyler Carr, Southside-Gadsden, So., 6-6, 295

OL – Dylan Cline, McAdory, Sr., 6-4, 255

OL – Blake Copeland, Muscle Shoals, Sr., 6-4, 240

OL – Jordan Sims, Homewood, Jr., 6-4, 330

K – Logan McPherson, Fort Payne, Sr., 5-11, 165

ATH – A.J. Freeman, Pinson Valley, Sr., 5-5, 145

Defense

DB – Johnny Cook, Spanish Fort, Sr., 6-0, 185

DB – Levi Fell, Muscle Shoals, Sr., 5-11, 150

DB – Kenneth Jordan, Wenonah, Sr., 6-0, 175

DB – Damien Whitfield, McAdory, Sr., 6-0, 170

LB – Zach Cunningham, Pinson Valley, Sr., 6-4, 200

LB – DeShaun Davis, Vigor, Jr., 6-0, 225

LB – Ethan Simmons, Briarwood Chr., Sr., 6-0, 190

LB – Tre Williams, St. Paul’s, Jr., 6-2, 220

DL – Bo Grant, Valley, Sr., 6-3, 205

DL – Jared Holloway, St. Paul’s, Sr., 6-0, 275

DL – Dee Liner, Muscle Shoals, Sr., 6-4, 290

DL – Cory Thomas, McAdory, Jr., 6-5, 265

P – Jay Williams, Homewood, Sr., 6-0, 200

ATH – Siran Neal, Eufaula, Sr., 6-0, 185

Coach of the Year: David Powell, McAdory

 Honorable Mention

  • Quarterback: Deacon Aldridge, Hartselle, Sr.; Zac Crocker, Cullman, Sr.
  • Running Back: Dantley Coker, Southside-Gadsden, Jr.; Roderick Davis, Demopolis, Jr.; Brandon Peters, Williamson, Sr.
  • Wide Receiver: Logan Motte, Mortimer Jordan, Sr.; Earnest Robinson, Pinson Valley, Sr.; Houston Turner, Cullman, Sr.; Luke Wall, Hayden, Sr.
  • Tight End: Austin Rossi, Chilton Co., Sr; Shaquille Ward, Vigor, Sr.
  • Offensive Line: James Burgess, Vigor, Sr.; Brandon Heard, Fort Payne, Sr.; Brett Medforth, Sylacauga, Sr.; Zach Sims, Homewood, Sr.; Dylan Thompson, Hartselle, Sr.
  • Kicker: Cole Travis, Saraland, Sr.; Austin Wood, Valley, Sr.
  • Offensive Athlete: Darice Allen, Carroll, Sr.; Malik Rosier, Faith Acad., Jr.; Kylen Towner, St. Paul’s, Sr.
  • Defensive Backs: Zavier Charmichael, St. Paul’s, Jr.; Jay Duckett, Etowah, Sr.; LaKendrick James, Jackson, Sr.; Quadrekas Key, Walker, Jr.; Aaron Lamb, Hartselle, Sr.; Harry Mason, Pinson Valley, Sr.;  Trey Moon, Cullman, Jr.
  • Linebacker: Gavin Bryant, Jackson, Jr.; Ethan Felton, Muscle Shoals, Jr.; Justin Henderson, Fairfield, Sr.; Richard Hilliard, Chilton Co., Sr.; Darius Jackson, McAdory, Sr.
  • Defensive Lineman: Tavares Bingham, Williamson, Sr.; Ahmad Gooden, Talladega, Jr.; Jeffery Goodwin, Jackson, Sr.; Alex Martin, Cullman, Jr.; Taylor Reynolds, McAdory, Sr.; Derek Watkins, Fort Payne, Jr.; Terrell Woods, Boaz, Sr.
  • Punter: Zane Vickery, Rehobeth, Jr.; Dee Williams, Moody, So.
  • Defensive Athlete: Nicolas Jackson, Wenonah, Sr.; Demetrius Kemp, Demopolis, Jr.
 

CLASS 4A

Offense

QB – Jackson Richard, Madison Co., Sr., 6-0, 180

RB – Jordan Chunn, Madison Co., Sr., 6-0, 210

RB – Herman McKenzie, Tallassee, So., 5-10, 180

RB – Toby Pee, Sardis, Sr., 5-11, 180

WR – Monterio Burchfield, Madison Co., Sr., 6-3, 190

WR – Alvin Scott, Oneonta, Sr., 6-1, 180

TE – Jamari Staples, Clay Central, Sr., 6-4, 175

OL – Blaise Brown, Oneonta, Sr., 5-10, 263

OL – Austin Lee, Madison Co., Sr., 6-2, 277

OL – Keke Pritchett, Thomasville, Jr., 5-11, 235

OL – Ray Scott, J.O. Johnson, Sr., 6-2, 300

OL – Shedrick Thomas, Lincoln, Jr., 6-3, 270

K – Cesar Diaz, North Jackson, Sr., 5-11, 160

ATH – Troy Dixon, UMS-Wright, So., 5-8, 181

Defense

DB – Brandon Gurley, Madison Co., Jr., 5-9, 170

DB – Justice Owens, Alexandria, Sr., 5-11, 178

DB – Sam Pettway, UMS-Wright, Sr., 6-1, 187

DB – Deionte Smith, Dora, Sr., 6-0, 150

LB – Raleigh Killen, Rogers, Sr., 5-10, 180

LB – Sheldon Nixon, Calera, Sr., 5-10, 190

LB – Payton Reynolds, Clay Central, So. 6-0, 215

LB – Dake Rivers, Beauregard, Sr., 6-0, 205

DL – Blake Bean, Oneonta, Jr., 6-3, 240

DL – Zach Bedwell, Cherokee Co., Sr., 5-11, 210

DL – Rod Crayton, Dadeville, Sr., 6-0, 280

DL – Joel Parrish, Dora, Sr., 6-2, 224

P – Geoffrey Bramblett, Locust Fork, Sr., 6-2, 200

ATH – Ronnie Clark, Calera, Jr., 6-3, 210

Coach of the Year: Smitty Grider, Beauregard.

Honorable Mention

  • Quarterback: Kaleb Beck, Dadeville, Sr.; Caleb May, Dora, Sr.; Cody O’Toole, Oneonta, Sr.
  • Running Back: Kartez Carr, St. Clair Co., Sr.; Tyler Smith, Oneonta, Sr.; Kai Thomas, Dora, Sr.
  • Wide Receiver: Trey Collins, Beauregard, Jr.; Kerry Smith, Corner, Sr.; Terry Toler, Dadeville, Sr.
  • Tight End: Brock Latta, Oneonta, Jr.
  • Offensive Line: Gus Addison, UMS-Wright, Sr.; Cameron Ghotar, Dora, Sr.; Casey Hunt, Oneonta, Sr.; Blaine Pruitt, Sardis, Jr.; Taylor Watt, Alexandria, Sr.
  • Kicker: Nick Mullins, Tallassee, Sr.
  • Offensive Athlete: Luke Bailey, Fairview, Sr.; DiJon Paschal, Tallassee, Sr.
  • Defensive Back: Austin Blevins, North Jackson, Sr.; Jalen Johnson, Oneonta, Jr.
  • Linebacker: Ethan Boyd, Oneonta, Jr.; Joey Denison, Charles Henderson, Sr.; Ralph Garner, Thomasville, Jr.; Josh White, Beauregard, Sr.
  • Defensive Lineman: Anfernee Jennings, Dadeville, So.; Dakota Rushing, Haleyville, Jr.; Blake Smith, Madison Co., Sr.; CorDarrell Whatley, J.O. Johnson, Sr.
  • Punter: Troy Elliott, Corner, Sr.
  • Defensive Athlete: Courtney Collins, Beauregard, Sr.; Charles Woodard, J.O. Johnson, Sr.
 

CLASS 3A

Offense

QB – Samuel Grisham, Lauderdale Co., Jr., 5-10, 190

RB – Johnathan Ford, New Hope, Sr., 6-0, 192

RB – Kerryon Johnson, Madison Acad., So. 6-1, 195

RB – Ty Jones, Vinemont, Sr., 5-11, 200

WR – JaTevin Madison, Fayette Co., Jr., 5-10, 150

WR – Jaylin Porter, Abbeville, Sr., 6-0, 190

TE – BJ Bailey, Deshler, So. 6-1, 190

OL – Matt Bryson, Geraldine, Sr., 6-3, 255

OL – JaBaris Davis, Greensboro, Sr., 6-2, 192

OL – David Gross, Trinity, Sr., 6-6, 292

OL – Andrew Isbell, Leeds, Sr., 6-0, 225

OL – Frank Williams, Madison Acad., Sr., 6-2, 260

K – James Sherman, Catholic-Mont., Jr., 5-10, 170

ATH – Courtney Foy, Midfield, Sr., 5-11, 175

Defense

DB – Roman Buchanan, Daleville, Sr., 6-2, 195

DB – Zarrian Grant, Northside, Sr., 6-0, 180

DB – Jacoby Lockhart, Leeds, So., 5-6, 145

DB – JeVontey Smith, Greensboro, Sr., 6-2, 197

LB – Jamarious Henderson, Dale Co., So., 6-0, 210

LB – Jamie Major, Piedmont, Sr., 6-2, 225

LB – Ronald Woods, Leeds, Sr., 5-11, 200

LB – Taylor Ziak, Madison Acad., Jr., 5-11, 210

DL – Torrandine Harris, Midfield, Sr., 6-1, 240

DL – Exavyer Jackson, Piedmont, Sr., 5-9, 265

DL – Tyler Love, J.B. Pennington, Sr., 6-0, 185

DL – Brian Puckett, Lauderdale Co., Sr., 6-3, 245

P – Jordan Lake, Westminster Chr., Sr., 6-0, 205

ATH – Marcellus Redmond, Fayette Co., Sr., 5-8, 160

Coach of the Year: Trent Taylor, Straughn

 Honorable Mention

  • Quarterback: Garret Lewis, Sipsey Valley, Jr.
  • Running Back: Marquese Banks, W.S. Neal, Sr.; Ryan Carpenter, Colbert Co., Jr.; Michael Davis, Geraldine, Sr.
  • Wide Receiver: Jessie Box, Hamilton, Sr.; CJ Savage, Piedmont, So.; Braylan Smith, Sipsey Valley, Sr.
  • Offensive Lineman: Marcus Clarke, Vinemont, Jr.; Mike Daves, Bayside, Sr.; Dustin Maples, New Hope, Jr.; Tyler Smith, Lauderdale Co., Sr.
  • Kicker: Morgan Coston, Leeds, Fr.; Trey Smith, Bayside, Sr.; Dillon Terry, Piedmont, Sr.; Chandler Trach, Madison Acad., Sr.
  • Offensive Athlete: Mitch Stults, Hamilton, Sr.
  • Defensive Back: Tyler Boland, Vinemont, Jr.; Laphonso Burroughs, Piedmont, Sr.; Tobias Qualls, Colbert Co., So.; Trey Smith, Bayside, Sr.
  • Linebacker: Sean Anderson, Abbeville, Sr.; Ladrelin Cheatom, Deshler, So.; DJ Simmons, Lauderdale Co., Sr.; Johnny Owens, Straughn, Jr.; Jonathan Walton, Bayside, Sr.; Darnell Williams, Fayette Co., Sr.
  • Defensive Lineman: Jordan Cushen, Sylvania, Jr.; Marquez Gamble, Piedmont, Sr.; Nick McCrae, Northside, Sr.; Dee Qualls, Colbert Co., Sr.; Michael Williams, Barbour Co., Sr.
  • Punter: Daniel Otwell, Glencoe, Sr.
  • Defensive Athlete: Jonathan Hagler, Leeds, Sr.; Sheldon Lewis, Hanceville, Sr.
 

CLASS 2A

Offense

QB – ArDarius Stewart, Fultondale, Sr., 6-1, 195

RB – Tyler Rogers, Mobile Christian, Jr., 5-11, 185

RB – Hayden Stephens, Tanner, Jr., 5-11, 170

RB – Tywone Stewart, Reeltown, Sr., 5-8, 170

WR – Willis Knight, Randolph Co., Jr., 5-10, 175

WR – Joe Vines, Lafayette, Sr., 5-8, 178

WR – Jalen Washington, Lanett, Sr., 6-1, 195

OL – Alec Godwin, G.W. Long, Sr., 5-9, 220

OL – Kadarrius Lawrence, Fultondale, Jr., 6-0, 275

OL – Jayson Stephens, Reeltown, Sr., 6-0, 280

OL – Derek Tucker, Sweet Water, Sr., 6-1, 260

OL – Hunter Warr, Washington Co., Sr., 6-0, 256

K – Grayson Anzalone, Montgomery Acad., Sr., 6-0, 150

ATH – Randy Blackwell, Fyffe, Sr., 5-10, 165

Defense

DB – Purvis Coger, Oakman, Jr., 6-1, 165

DB – Greg Maclin, Tanner, Sr., 6-4, 180

DB – Terio Rogers, Vincent, Sr., 5-11, 160

DB – Ariko Stewart, Reeltown, So., 6-0, 170

LB – Julian Hardy, Fultondale, Sr., 5-10, 180

LB – DeMarcus Holcombe, Washington Co., Jr., 6-1, 213

LB – Fred Rich, Tanner, Sr., 6-2, 200

LB – Barry Reach. Red Bay, Jr., 6-1, 210

DL – Tyler Gilliam, Hale Co., Jr., 5-11, 261

DL – Trayun Jones, Sweet Water, Sr., 6-1, 240

DL – Jestavia Norris, Reeltown, Sr., 6-1, 210

DL – Seth Roberts, Ariton, Sr., 6-4, 240

P – Dane Howard, Washington Co., Sr., 5-10, 180

ATH: Kyle Shoulders, Tanner, Sr., 6-2, 240

Coach of the Year: John Ritter, Red Bay

 Honorable Mention

  • Quarterback: Shavar Holliday, Lanett, Sr.; Ty Sparks, Randolph Co., Jr.; Tyler Vann, N. Sand Mountain, Sr.
  • Running Back: Cory Battle, Horseshoe Bend, Sr.; Rodney Groce, Vincent, Jr.; Chantz Goodman, Walter Wellborn, Jr.
  • Wide Receiver: Quinton Harris, Oakman, Jr.; JD Smith, Sheffield, Jr.
  • Offensive Lineman: Jon Ashley Amison, Elba, Sr.; Jaleel Burton, Walter Wellborn, Jr.; Zach Fondren, Oakman, Jr.; Justin Lea, Ider, Sr.
  • Kicker: Ethan Simmons, Samson, Jr.; Steven Machias, Goshen, Sr.
  • Offensive Athlete: Jakoby Aldridge, Sweet Water, Jr.
  • Defensive Back: Jared Stewart, Fultondale, Fr.; Zach Walker, G.W. Long, Sr.
  • Linebacker: Luke Holt, Horseshoe Bend, Sr.; Don Tyler Jackson, Oakman, Sr.; Nick McCallister, Providence Chr., Jr.; Trent Thrash, Fyffe, Jr.
  • Defensive Lineman: Chad Bryant, New Brockton, Sr.; Antwan McCary, Fultondale, Jr.; Baltazar Rubio, Tanner, Jr.
  • Punter: Cole Dean, Samson, Sr.; Clay McNatt, Red Bay, Jr.
  • Defensive Athlete: Matt Belue, Red Bay, Sr.; Damauntey Johnson, Vincent, Sr.; Landon Machristie, Walter Wellborn, So.
 

CLASS 1A

Offense

QB – Rodney Camp, Phillips, Sr., 6-2, 175

RB – Jermarcus Brown, Pickens Co., So., 5-10, 175

RB – Aaron Dillard, Hubbertville, Sr., 5-10, 205

RB – George Payne, St. Luke’s, Sr., 5-11, 195

WR – Tyler Crumpton, Phillips, So., 6-3, 145

WR – Edgar Padilla, Collinsville, Sr., 6-0, 155

TE – DeAngelo Hardy, Cedar Bluff, Sr., 6-3, 200

OL – Shakeel Abdullah, Notasulga, Jr., 6-2, 230

OL – Taylor Driggers, Brantley, Sr., 6-2, 255

OL – Zev Finch, Pickens Co., Jr., 6-2, 305

OL – Craig Jones, Spring Garden, Sr., 6-1, 240

OL – Taylor Oden, Hubbertville, Sr., 6-1, 225

K – David Hernandez, Collinsville, Sr., 6-0, 180

ATH – Sean Wallace, Marion Co., Sr., 5-9, 180

Defense

DB – J.C. Finch, Berry, Sr., 5-10, 150

DB – Marlon Page, Notasulga, Sr., 5-9, 163

DB – DeShawn Riebesehl, Marion Co., Sr., 6-2, 180

DB – Anthony Robinson, Linden, Sr., 5-8, 152

LB – Clancy Brown, Berry, Sr., 6-0, 180

LB – Damien Davenport, McIntosh, Sr., 6-2, 262

LB – Adrian Howard, Brantley, Sr., 6-0, 185

LB – Justin Lucas, Notasulga, Sr., 5-9, 170

DL – Nick Combs, Cedar Bluff, Sr., 6-0, 175

DL – Antonio Dunner, A.L. Johnson, Sr., 5-10, 173

DL – Ryan Harris, Brantley, Sr., 6-2, 190

DL – Terrien Steele, Pickens Co., Sr., 6-3, 275

P – Jake Smith, Holy Spirit, So., 5-9, 165

ATH – Ready Swanigan, Marion Co., Jr., 5-10, 170

Coach of the Year: James Lucas, Notasulga

 Honorable Mention

  • Quarterback: Levi Mintz, Cedar Bluff, Sr.
  • Running Back: Terrance Hollingsworth, Berry, Jr.; Forrest Livingston, Spring Garden, Sr.; Justin Sanderson, Marion Co., Sr.
  • Wide Receiver: Edgar Bahena, Tharptown, Sr.; O.J. Guice, Brantley, Jr.
  • Tight End: Mitchell Anderson, Shades Mtn. Chr., Sr.; Bishop Burnett, Notasulga, Sr.
  • Offensive Lineman: Selleven Burnett, Brantley, Sr.; Skylar Cagle, Cedar Bluff, Sr.; Tyler Davis, Linden, Sr.; Zac Pasley, Berry, Sr.
  • Kicker: Ben Riggs, Marion Co., Sr.
  • Offensive Athlete: Jermichael Harris, Parrish, Jr.; Shaquille Law, McIntosh, Sr.
  • Defensive Back: Terrence Bogen, Brantley, Sr.; John Newby, Pleasant Home, Sr.
  • Linebacker: Devane Brewster, Ragland, Sr.; Chris Hill, Pickens Co., Jr.; Demarquis Lumpkin, Keith, Sr.; Franky Melson, Addison, Jr.
  • Defensive Lineman: Phillip Badewa, Shades Mtn. Chr., Jr.; Dalton Hamby, Hackleburg, Jr.; DeQuenton Redden, Loachapoka, Sr.
  • Punter: Curtis Abernathy, Cedar Bluff, Sr.; Brandon Morrow, Maplesville, Sr.; Alexander Woodard, Notasulga, So.
  • Defensive Athlete: John David Jennings, Gaylesville, Sr.
AISA

Offense

QB - Dylan Ingram, Edgewood Acad., Sr., 6-4, 220

RB - Jarrette Pope, Clarke Prep, Jr., 6-2, 215

RB - Jaevon Walton, Tuscaloosa Acad., Jr., 6-0, 225

RB - Kyle White, Macon-East Acad., Sr., 6-2, 180

WR - Rod Boykin, Edgewood Acad., Sr., 6-1, 180

WR - Taylor Hawthorne, Edgewood Acad., Jr., 6-4, 190

TE - O.J. Howard, Autauga Acad., Sr., 6-6, 230

OL - Terrell Bush, Tuscaloosa Acad., Jr., 6-3, 305

OL - Frank Warren, Glenwood Acad., Jr, 6-6, 340

OL - Karson Loomis, Macon-East, Sr., 5-11, 210

OL - Wesley Williamson, Clarke Prep, Jr., 6-2, 285

OL - Cody Rogers, Sumter Acad., Sr., 6-0, 200

PK - Triston Knight, Lee-Scott Acad., Sr., 5-9, 170

ATH - Alex Morris, Ashford Acad., Sr., 6-2, 175

Defense

DB - Rush Wiggins, Clarke Prep, Sr., 6-2, 195

DB - Brody Thomasson, Lakeside, Jr., 6-0, 175

DB - Trey Johnston, Ashford Acad., Sr., 5-11, 160

DB - Mike Calhoun, Restoration, Sr., 5-10, 180

LB - Cortney Wilbanks, Restoration, Jr., 6-0, 225

LB - Bailey Hansen, Edgewood Acad., Sr., 6-4, 195

LB - David Ruffin, Lee-Scott Acad., Sr., 5-11, 195

LB - Dashun Bartley, East Memorial Chr., Sr., 6-2, 215

DL - Craig Bryan, Monroe Acad., Sr., 6-1, 250

DL - Raheem Sheppard, Hooper Acad., Sr., 6-1, 240

DL - Nick Henderson, Crenshaw Chr., So., 6-1, 173

DL - Casey McCluskie, Edgewood Acad., Sr., 6-3, 280

P - Cole Marsh, Southern Acad., Sr., 6-1, 190

ATH - Clay Thomas, Tuscaloosa Acad., Sr., 5-9, 180

Coach of the Year: Robert Johnson, Tuscaloosa Acad.

Honorable mention

  • Quarterback: London Maynard, Autauga Acad., Jr.; Jonathon Plott, Tuscaloosa Acad., Sr.
  • Running back: Josh Crawford, Edgewood Acad., So.; Parker Allen, Patrician Acad., Jr.
  • Wide Receiver: Michael Swann, Glenwood Acad., Sr.; Shade Pritchett, Marengo Acad., Jr.
  • Tight End: Thomas DeGrange, Lee-Scott Acad., Jr.
  • Offensive Lineman: J.D. Diaz, Tuscaloosa Acad., Sr.; Mathew Luster, Crenshaw Chr., Jr.; Aaron Wainwright, Autauga Acad., Sr.; Ryan Leonard, Lee-Scott Acad., Sr.
  • Defensive back: Michael Thompson, Escambia Acad., Sr.; Shaun Lewis, Crenshaw Chr., Sr.; Gentry Allen, Patrician Acad., Sr.
  • Linebacker: Taylor Carpenter, Jackson Acad., Sr.; Chris Yonkers, Sumter Acad., Sr.; Hayden Hall, Marengo Acad., So.; Zack Paulene, Autauga Acad., So.; Caleb Tucker, Clarke Prep, Jr.
  • Defensive Lineman: Kyle Andrews, Tuscaloosa Acad., Sr.; Alryk Perry, Glenwood Acad., Sr.; B.J. Johnson, Edgewood Acad., Sr.
  • Athlete: Parker Farley, Tuscaloosa Acad., Sr; Jacob Rose, Southern Acad., Sr.; Darius Bennett, Hooper Acad., Sr.
Comments must be made through Facebook
No personal attacks
No name-calling
No offensive language
Comments must stay on topic
No infringement of copyrighted material


Friends to Follow



Today's Events

event calendar

post a new event

Sunday, April 20, 2014

Marketplace